kategorie zdjęć
- Bazyliki, kościoły (18)
- Budynki rządowe (1)
- Cuda Świata (10)
- Firmy (1)
- Lotniska (3)
- Mosty (8)
- Muzea (1)
- Niesklasyfikowane (7)
- Obiekty sakralne (1)
- Obiekty wojskowe (1)
- Pustynie (1)
- Rezydencje, Pałace (3)
- Rzeki, kanały (1)
- Stadiony piłkarskie (1)
- Tory wyścigowe (8)
- Wodospady (5)
- Wulkany (8)
- Zabytki (22)
- Zamki (4)
zdjęcia z lotu ptaka
Tradycyjnie oglądamy zdjęcia satelitarne z góry. Część zdjęć posiada możliwość zmiany widoku na widok z lotu ptaka. Opcja ta pozwala na oglądanie obiektów z dużym przybliżeniem z czterech kierunków świata... » więcej «
Bazylika św. Franciszka w Asyżu
Zmień widok: Mapa Google Mapa MS Virtual Earth
Kategoria: Bazyliki, kościoły Terytorium: Włochy |
Popularność:
Ocena: Twoja ocena: |
Dodał: Lukas |
Opis:
Bazylika św. Franciszka w Asyżu została zbudowana na Wzgórzu Piekielnym (nazwa szczytu związana jest z wykonywanymi na nim wyrokami śmierci) podarowanym zakonowi przez mieszkańca Asyżu, Szymona Pucciarellego. Reguła zakonu nie pozwala na posiadanie dóbr, zatem teren ten już od 1228 stanowił własność Watykanu. Dzień po kanonizacji św. Franciszka, w dniu 17 lipca 1228, papież Grzegorz IX poświęcił miejsce budowy i zmienił nazwę wzgórza na Wzgórze Rajskie.
Budowa kościoła dolnego trwała dwa lata a w 1239 zakończono prace nad wznoszeniem bazyliki, konwentu i dzwonnicy. Klasztor powstawał równolegle z budową kościoła. Nazwa konwent została przyjęta ok. 1300 r. Rozbudowa miała miejsce w XIV i XV wieku. Ostateczny kształt został nadany w latach 1474-1476 przez papieża Sykstusa IV. Dzwonnica została zbudowana w stylu romańskim.
W 1230 przeniesiono ciało św. Franciszka do kościoła dolnego i pochowano je w krypcie pod głównym ołtarzem. Gotycko-romański kościół zaprojektował zakonnik i architekt Eliasz Bonbarone. Prace nad upiększaniem budowli trwały jeszcze wiele lat. W 1253, przed konsekracją bazyliki, zakończono je w kościele dolnym. Autorami fresków byli mistrzowie Szkoły Pizańskiej – Giunta Pisano, Maestro di San Francesco; Florenckiej – Cimabue, Giotto; Rzymskiej – Jacopo Torritti, Pietro Cavallini, Filippo Rusuti; oraz Sienejskiej – Pietro Lorenzetti i Simone Martini.
Źródło: wikipedia.org
Dodaj komentarz: