kategorie zdjęć
- Bazyliki, kościoły (18)
- Budynki rządowe (1)
- Cuda Świata (10)
- Firmy (1)
- Lotniska (3)
- Mosty (8)
- Muzea (1)
- Niesklasyfikowane (7)
- Obiekty sakralne (1)
- Obiekty wojskowe (1)
- Pustynie (1)
- Rezydencje, Pałace (3)
- Rzeki, kanały (1)
- Stadiony piłkarskie (1)
- Tory wyścigowe (8)
- Wodospady (5)
- Wulkany (8)
- Zabytki (22)
- Zamki (4)
zdjęcia z lotu ptaka
Tradycyjnie oglądamy zdjęcia satelitarne z góry. Część zdjęć posiada możliwość zmiany widoku na widok z lotu ptaka. Opcja ta pozwala na oglądanie obiektów z dużym przybliżeniem z czterech kierunków świata... » więcej «
Katedra św. Piotra i NMP w Kolonii
Kategoria: Bazyliki, kościoły Terytorium: Niemcy |
Popularność:
Ocena: Twoja ocena: |
Dodał: Lukas |
Opis:
Katedra św. Piotra i NMP w Kolonii – (niem. Kölner Dom, oficjalnie Hohe Domkirche St. Peter und Maria) archikatedra, największy i najważniejszy kościół niemieckiej Kolonii. Siedziba arcybiskupstwa kolońskiego.
Od ukończenia w 1880 r. do wybudowania pomnika Jerzego Waszyngtona w Waszyngtonie w 1884 była najwyższą budowlą świata. Dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawanych i najczęściej odwiedzanych miejsc Niemiec. Rocznie jest zwiedzana przez kilka milionów turystów, podobnie jak wieża Eiffla w Paryżu.
Usytuowana nad rzeką Ren katedra kolońska posiada wysokość 157 m, długość 144 m, szerokość 86 m. Jest drugą, co do wysokości gotycką budowlą na świecie (po katedrze w Ulm) i trzecią, co do wielkości gotycką katedrą świata (po katedrze w Sewilli i katedrze w Mediolanie). Posiada najwyższą na świecie fasadę. Stanowi unikatowe połączenie prawie wszystkich elementów gotyckich. Na tej podstawie została zapisana na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 r. Jedyna w swoim rodzaju jest także powierzchnia kościoła wraz z obiema wieżami o powierzchni 7000 m2. Budowa gotyckiej katedry rozpoczęła się w 1248 r. na miejscu rzymskiej świątyni z IV wieku i trwała z przerwami ponad 600 lat do 1880 r. Katedra została wybudowana dla przybyłych z Mediolanu relikwii Trzech Króli.
Źródło: wikipedia.org
Dodaj komentarz: