kategorie zdjęć
- Bazyliki, kościoły (18)
- Budynki rządowe (1)
- Cuda Świata (10)
- Firmy (1)
- Lotniska (3)
- Mosty (8)
- Muzea (1)
- Niesklasyfikowane (7)
- Obiekty sakralne (1)
- Obiekty wojskowe (1)
- Pustynie (1)
- Rezydencje, Pałace (3)
- Rzeki, kanały (1)
- Stadiony piłkarskie (1)
- Tory wyścigowe (8)
- Wodospady (5)
- Wulkany (8)
- Zabytki (22)
- Zamki (4)
zdjęcia z lotu ptaka
Tradycyjnie oglądamy zdjęcia satelitarne z góry. Część zdjęć posiada możliwość zmiany widoku na widok z lotu ptaka. Opcja ta pozwala na oglądanie obiektów z dużym przybliżeniem z czterech kierunków świata... » więcej «
Piramida Słońca, Teotihuacan, Meksyk
Kategoria: Zabytki Terytorium: Meksyk |
Popularność:
Ocena: Twoja ocena: |
Dodał: Lukas |
Opis:
Teotihuacan (Teotihuacán) – miejscowość położona na centralnym płaskowyżu, na północny wschód od miasta Meksyk. Na jej terenie, od II w. p.n.e. do II w. n.e. powstało wielkie prekolumbijskie centrum religijne związane z kulturą ludów Mezoameryki. Wokół centrum istniało miasto, którego największy rozkwit przypada na IV-VII w. Jego część mieszkalna została zaplanowana na prostokątnej siatce ulic. Przeprowadzono regulację rzeki San Juan, zbudowano zbiorniki wody deszczowej. W kompleksie miejskim powstały place targowe, spichlerze, teatry i boiska do gry w pelotę. Według współczesnych szacunków liczba mieszkańców określana jest na ok. 200 tys. Do IX w. wpływy centrum obejmowały całą centralną część Wyżyny Meksykańskiej.
To święte miasto było celem pielgrzymek wielu plemion żyjących w Mezoameryce. Według mitów indiańskich tu powstał świat, nastąpiło oddzielenie światła od ciemności, powstało słońce i księżyc. Najprawdopodobniej w Teotihuacan powstał system religijny przyjęty później przez inne plemiona, tu kapłani opracowali kalendarz, według którego liczono czas. Miasto to zostało nazwane przez Azteków "miejscem, gdzie rodzą się bogowie".
Centrum kultowe zostało zbudowane wzdłuż Alei Zmarłych, usytuowanej w osi północ-południe. Aleja o szerokości ok. 40,0 m i długości ponad 2,0 km ciągnęła się od Piramidy Księżyca aż do Cytadeli. Wzdłuż niej usytuowano wiele świątyń oraz Piramidę Słońca. Budowle wzniesione na terenie Teotihuacanu powstały bez użycia metalowych narzędzi. Dwie piramidy: Piramida Słońca o długości podstawy 225,0 m x 207,0 m i wysokość 65,0 m oraz Piramida Księżyca (150,0 x 120,0 x 43,0 m) to najstarsze budowle tego kompleksu. Konstrukcje schodkowych piramid zbudowane są z kolejnych tarasów stawianych na skarpach. Do budowy użyto wysuszonych na słońcu cegieł adobe i ziemi, po ukształtowaniu budowli obłożono jej ściany płytami kamiennymi. Połączone płaszczyzny skośnych i poziomych ozdobione są rzeźbami. Na najwyższym tarasie zbudowano świątynię, z której zachowały się tylko ruiny. Do piramidy prowadzą strome i wysokie stopnie. U podnóża budowli zachowały się ruiny pomieszczeń kapłańskich. Taki sposób budowania i zdobienia piramid został przyjęty przez inne plemiona Mezoameryki. W 1971 r., podczas prowadzonych prac badawczych, odkryto pod Piramidą Słońca tunel i komory. W 1998 r. na piątym poziomie Piramidy Księżyca znaleziono szczątki trzech osób. W roku bieżącym (2004) planowane jest wykonanie badań Piramidy Słońca przy użyciu nowoczesnej aparatury – detektora mionów (cząstek elementarnych powstających na skutek promieniowania kosmicznego). Badania mają odpowiedzieć, czy we wnętrzu piramidy znajdują się wolne przestrzenie (komory grobowe).
Źródło: wikipedia.org
Dodaj komentarz: