mapa     kategorie zdjęć     zdjęcia wg państw     najwyżej oceniane miejsca     najpopularniejsze miejsca     ostatnio dodane

zdjęcia z lotu ptaka

Tradycyjnie oglądamy zdjęcia satelitarne z góry. Część zdjęć posiada możliwość zmiany widoku na widok z lotu ptaka. Opcja ta pozwala na oglądanie obiektów z dużym przybliżeniem z czterech kierunków świata... » więcej «

Świątynia Jowisza w Baalbek, świątynia Bachusa


Kategoria: Zabytki
Terytorium: Liban
Popularność:
Ocena:
Twoja ocena:
Dodał:
Lukas

Opis:
Baalbek, Balabakk (arab. بعلبك) - miasto w północno-wschodnim Libanie, leżące u stóp Antylibanu (64 km na północny wschód od obecnego Bejrutu).

Znane dawniej jako miejsce kultu fenickiego boga Baala, a w późniejszych czasach - pod nazwą Heliopolis - (nie mylić z miastem o tej samej nazwie w Egipcie) jako jedno z najpiękniejszych miast greckich, które Rzymianie uczynili później głównym ośrodkiem kultu Jowisza.

Znajduje się tu wielka świątynia Jowisza, która została prawdopodobnie zbudowana za panowania Septymiusza Sewera (ukończono ją około 60 roku n.e.). Zostało z niej do dziś 6 kolumn. Jednak fundamenty świątyni są o wiele starsze, jest to kilka bloków o masie setek ton każdy. Jak starożytni je tu przetransportowali i ułożyli oraz do czego miały służyć, pozostaje tajemnicą. Oprócz świątyni Jowisza w Baalbek znajduje się tak zwana mała świątynia, poświęcona Bachusowi, wzniesiona około 150 roku n.e.

Inną tajemnicę stanowi największy obrobiony głaz świata zwany Kamieniem Południa o wadze 1500 ton i wymiarach 21x5x4 metrów.
Źródło: wikipedia.org

Zdjęcia:
 


Dodaj komentarz:

Zachęcamy do zalogowania lub zarejestrowania się w portalu sej.pl. Będziesz mogła/mógł szybciej dodawać komentarze wraz ze zdjęciem do Twojego pseudonimu. Po zalogowaniu się odśwież tę stronę.
Pseudonim
Twój komentarz  
Przepisz tekst
z obrazka