mapa     kategorie zdjęć     zdjęcia wg państw     najwyżej oceniane miejsca     najpopularniejsze miejsca     ostatnio dodane

zdjęcia z lotu ptaka

Tradycyjnie oglądamy zdjęcia satelitarne z góry. Część zdjęć posiada możliwość zmiany widoku na widok z lotu ptaka. Opcja ta pozwala na oglądanie obiektów z dużym przybliżeniem z czterech kierunków świata... » więcej «

Wezuwiusz

Zmień widok:   Mapa Google   Mapa MS Virtual Earth


Kategoria: Wulkany
Terytorium: Włochy
Popularność:
Ocena:
Twoja ocena:
Dodał:
Lukas

Opis:
Wezuwiusz (łac. Vesuvius, wł. Vesuvio) - jeden z najbardziej znanych wulkanów w lądowej części Europy. Wezuwiusz jest także jednym z 5 najniebezpieczniejszych wulkanów świata.Swoje początki datuje na około 16 tys. lat temu. Wezuwiusz jest jak gdyby złączony z Monte Somma (Somma to pradawny wygasły już wulkan jak się przypuszcza to właśnie po zawaleniu się krateru Sommy wytworzyła się działalność sejsmiczna Wezuwiusza).Najbardziej wzmożonym okresem działalności wulkanu jest okres pomiędzy 1631 -1872 r. Według ostatnich pomiarów, jego wysokość wynosi 1281 m n.p.m., głębokość krateru - 230 m, średnica - 550-650 m. Dzisiejszy stożek znajduje się na kalderze utworzonej podczas wybuchu z 79 r. Pomiędzy Ercolano i Torre del Greco na Valle del Salvatore znajduje się najstarsze obserwatorium wulkaniczne (1841) położone na wysokości 609 m n.p.m. Wezuwiusz zaliczany jest do stratowulkanów.

Wezuwiusz położony jest na terenie Włoch, na Półwyspie Apenińskim, nad Zatoką Neapolitańską. Wiek najstarszych skał określany jest na ok. 200 tys. lat. Najbardziej znany jest z wybuchu, który nastąpił 24 sierpnia 79 r., w którym zniszczone zostały miasta: Pompeje, Herkulanum i Stabie. Ostatni duży wybuch został odnotowany w 13 marca 1944 r.
Źródło: wikipedia.org

Zdjęcia:
   


Dodaj komentarz:

Zachęcamy do zalogowania lub zarejestrowania się w portalu sej.pl. Będziesz mogła/mógł szybciej dodawać komentarze wraz ze zdjęciem do Twojego pseudonimu. Po zalogowaniu się odśwież tę stronę.
Pseudonim
Twój komentarz  
Przepisz tekst
z obrazka